JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[05.03-11.22  ŠK AD Jičín B - Klub šachistů Říčany 1925     5.5 - 2.5
04.03.2012

ŠK AD Jičín B         5.5 - 2.5          Klub šachistů Říčany 1925        
Spirin Oleg (C) 2493F         1 - 0 2246F Šťastný Jan
Vološin Leonid (V) 2449F         1 - 0 2207F Hába Zdeněk (H)
Meduna Eduard (V) 2420F         1 - 0 2195F Šindler Michal
Juřek Josef 2337F         0 - 1 2210F Voráček Miroslav
Fiala Jaroslav 2235F      1/2 - 1/2 1978F Stárek Stanislav
Novotný Jaroslav 2173F      1/2 - 1/2 2127F Straka Jaroslav
Indrák Igor 2197F      1/2 - 1/2 2023F Vavřinec Tomáš
Duczynski Martin 2139F         1 - 0 2018F Havlík František


   V dalším kole 2.ligy jsme přivítali nebezpečný tým Říčan. Vzhledem k důležitosti zápasu jsme dali dohromady poměrně silnou sestavu. Z tradičních opor chyběl pouze hlavní tahoun a kapitán Zdeněk Urban, který si užívá zaslouženého odpočinku na dovolené. Zápas byl dlouho vyrovnaný a vypadalo to na výslednou remízu. Naštěstí jsme ke konci zápasu zlomili několik partí v náš prospěch.
   Nyní k jednotlivým partím.
   Jako první skončila partie na páté desce. Hrála se královská indická bez c4. Soupeř Jardy Fialy byl dobře připraven a natahal pozici podle doporučení computeru. Oba považovali partii za rovnou a 10 tahová remis byla na světě. V analýze Eda Meduna protáhnul partii o jeden táh dále a černého čekaly nemalé problémy. Celý pobyt Na Veselce si pak Eda Jardu dobíral, že dal ze remis ve vyhrané pozici.
   V ostatních partiích se těžce bojovalo. Oleg Spirin hrál bílými proti ježkovi. Černý nesehrál zahájení přesně a naběhnul si na známý motiv e4-e5, kdy má černý napadnutého koně na f6 a zároveň střelce na b7. Výsledkem byla pozice, kdy měl Oleg dvojici střelců a černý zdeformované pěšce. V podobných pozicích se Oleg mýlí málokdy. Ve finále černý ještě dostal vidli a bylo po partii.
   Na druhé šachovnici nejdelší partie zápasu. Leon Vološin hrál černými dámskou indickou. Postavil složitou pozici, ve které Zdeňka Hábu postupně přehrál. Vznikla koncovka dáma proti 2 věžím, které jsem moc nerozuměl. Podle Leonových slov to měl bílý těžké a nakonec také svoji pozici nezvládnul.
   Pěknou partii sehrál Eda Meduna. Jeho soupeř zahrál v královské indické několik nepřesností a výsledkem byla metodická partie, ve které si černý ani neškrtnul. Je požitkem sledovat Edovy jednoduché a zároveň velice silné tahy, proti kterým se těžko hledá obrana.
   Pepovi Juřkovi se partie vůbec nepovedla. Normálně získává ze zahájení dobré pozice, ale dnešní parti byla vyjímkou. Soupeř Pepu zaskočil ve francouzské nestandardním pokračováním, na které černý nenašel správnou odpověď. Postupem času si Pepa zazdil svého bělopolného střelce na f7 při pěšcích e6 a g6. Bílý získal silný útok na královském křídle a prolomil obranu.
   Mě se partie také moc nepovedla. Mám pocit, že se na mě letos soupeři domluvili a hrají zahájení, která nemám rád. Stejně jako v Liberci mi soupeř postavil Jf3,e3,b3,Sb2. Hrát proti této výstavbě není nic příjemného. Eda mi Na Veselce ukázal, jak jsem to měl hrát. Opět jsem si připadal jako školák. V partii jsem udělal několik chyb a výsledkem byla připrohraná pozice, která ale od bílého vyžadovala přechod do ostré věžovky. Vzhledem ke svým předchozím neúspěchům si ale soupeř nevěřil a nabídnul mi remízu. Při analýze Na Veselce běžel v televizi biatlon, ve kterém se za špatnou střelbu běhá trestné kolečko. Eda trefně poznamenal, že kdybychom za každý špatný tah běželi kolečko, tak bychom běhali ještě zítra. v Igor Indrák sehrál zajímavou partii. Předvedl originální jezdcové manévry, ze kterých vstávaly velmistrům vlasy hrůzou na hlavě. První jezdec šel po trase Jc3,Je4,Jg5,Jh3. Druhý po trase Jf3,Jg1. Při králi na h1 úchvatná pozice. Od Martina Duczynského, který podobné manévry také používá, dostal Igor velkou pochvalu. Objektivně tyto menévry nejsou nic moc, ale jeho soupeř byl tak vykolejený, že ve finále ztratil pěšce. Měl ale iniciativu a navíc se partie dohrávala s minutou na hodinách. Výsledkem byla remíza.
   Martin Duczynski sehrál opět dramatickou partii. Ve střední hře se dostal pod tlak, kdy jeho jezdec byl o hodně slabší než bílý střelec. Martin nabídnul remízu, ale soupeř nechtěl. V časové tísni se Martinovi podařilo přejít do koncovky dáma+jezdec proti dáma+střelec a Martin soupeři metodicky předvedl, proč teorie dámu s koněm upřednostňuje.
   Suma sumárum 5.5 - 2.5. Kobylisy uhrály o půlku více, takže boj o vítězství ve druhé lize je i nadále dramatický.
   V příštím kole jedeme na půdu nevyzpytatelné Vlašimi.

  JN

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama