JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[27.02.-21.52]  AD Šachklub Jičín A – ŠK Sokol Vyšehrad Praha A    7.5 : 0.5
Reportáž Zdenka Urbana


   AD Šachklub Jičín A – ŠK Sokol Vyšehrad Praha A

   Protože postavení v tabulce dávalo tušit, že v případě vítězství se již odpoutáme od sestupových vod, snažil jsem se dát dohromady přinejmenším solidní sestavu. To se celkem podařilo i když jsme nakonec použili jen jediného skutečného cizince, a to Jurije Zezulkina. Oleg Spirin žije v Česku již cca 5 let a hraje za nás již čtvrtou sezonu, a Karlen Mkitarijan pobývá v Česku již cca 10 let a tak ani jednoho z nich de fakto na rozdíl od předpisů šachového svazu ČR nepovažujeme za skutečného hosta.
   Jaké pak bylo naše překvapení, když kapitán hostů hlásí již cca v 9,45 hod., že jich již více nebude a že nastupují v 5-ti hráčích. Prý měli šanci, že jich bude šest ale ta již padla. Chvíli zvažujeme, zda připravenou sestavu ještě nezměníme ale pak se rozhodujeme, že k tomu není důvod a že Karlena, kterému se zatím v 1. Lize nedaří, necháme hrát. Snad se chytne.
   Utkání začíná a jako obvykle Eda je ještě někde u Sobotky. Protože však z výkopu již vedeme 3 : 0, překousnu tuto celkem obligatorní záležitost tentokráte s příjemným pocitem nadhledu. Dopíši zápis a po první půlhodině se vydávám na obhlídku, když tentokráte nemusím řešit vlastní problémy na desce.
   Na 1. šachovnici to Oleg s mladým a ambiciózním Lukášem Vlasákem nebude mít ani s bílými vůbec lehké. Dámské vody se Sb2 a černou výstavbou a6, b7, c6, d5 naznačují, že se bude hrát spíše delší partie, když u Olega nelze vyloučit možnost splnění normy GM a tak bude určitě hrát až do případných holých králů. 3 GM totiž v soutěži již měl a povinných 50% uhrál.
   Na 2. Šachovnici odpověděl Leon netradičně na 1. e4 1. … c5 a vznikla zavřená sicilská. Přestože to není to co by Leon miloval, myslím, že již zahájení naznačilo, že bude hrát na výhru stůj co stůj. Po dalších 20 minutách však Leon neodolá nabídce remízy a v zákulisí vysvětluje, že svému právníkovi ji může odmítnout těžko.
   Na 3. šachovnici rozehráli soupeři Sicilskou, která útočnému pojetí našeho Jurije Zezulkina svědčí a měla by se snad projevit jeho větší šachová zkušenost.
   Na 4. Šachovnici nabídl Edův soupeř Řehák možnost přechodu do anglických vod. Eda však zůstal věren svému obvyklému 1. … c6, a protože soupeř odložil d4 prakticky natrvalo a vyvíjel svého střelce na b2, dostáváme se celkem rychle do téměř neprozkoumaných vod, které našemu GM zcela jistě svědčí.
   Na 5. šachovnici dostal příležitost Karlen, aby si po předchozích 0 spravil chuť. To se již na začátku jeví jako více než reálné, když již po půlhodině získává pěšce, ale další trvá, než bude nejen jistý, ale i než se pozice, do které mu soupeř Rut umožňuje převod, se bude jevit, jako hra na jednu branku.
   Po cca 1, 5 hod. hry se vydávám opět na obhlídku. Mezitím se objevily v hrací místnosti další tváře, především rodinnou pohodu si užívají Martin Duczynski s komentářem, že dneska opravdu mohl nastoupit, když by již měl ten bod jistý a dále ing. Flora, který sdělil stav 1 : 1 našeho D v regionálním přeboru.
   Vraťme se ale k partiím. Oleg Spirin na jedničce pomalu ale jistě zesiluje pozici a byť bych to typoval tak na + 0,2, tak s černými bych to hrát něchtěl. Na trojce Jurij přes zvláštní manévr Jd1 se dostává ke svému plánu, když následný převod Jd1 – f2 mu soupeř svým h4 prakticky vnutil, ale stejně si myslím, že to byl smysl tahu Jd1 a tak věřím, že se Jurijovi s Filipim podaří uplatnit svoji hru. Na čtyřce soupeř Edy obětovává pěšce za výměnu jezdců a přechod do nestejných střelců. Ovšem veškeré těžké figury jsou ještě na desce, bílý hrál pod pěšcem c3 a sveji armádou pěšců a4, b3 a d3 a e3, to nemá vůbec jednoduché i když pozice černého je ztížena dvojpěšcem c, mimo již útočného pěšce c3, krytého střelcem z g7, má Eda ještě c5. Tak se nechme překvapit.
   Uběhlo již skoro 2,5 hod. hry a obrázek se mění spíše v náš prospěch, než soupeřův. Na 1.šach. získal Oleg pěšce a vazby soupeře nevidím jako dostatečné. Na 3. šach. soupeř Jurije jednoho pěšce obětoval a o druhého již přišel a protože útok má spíše bílý, tedy Jurij, myslím, že tato partie spěje k finále. Na 4. šach. se Eda již proboural přes sloupec d a tak dokončení útoku bude myslím, již jen otázkou času. Na 5. šach. Se Karlenovi s pěšcem více podařilo výhodu přetavit ve 2 spojené volné p na dámském křídle a jezdec soupeře s pěšcem d5 proti bělopolnému střelci, při všech těžkých figurách na šachovnici, není ani v nejmenším dostatečnou kompenzací.
   Po třetí hodině hry upravuje stav Oleg Spirin po získání druhého pěšce, když pozice černého se jeví jako zcela bez kompenzace na 4,5 : 0,5 v náš prospěch a je tedy rozhodnuto. Mezitím Eda na čtyřce získává věž, když jiné obrany proti matovým hrozbám již soupeř neměl a po další chvíli se objevuje v zápisu 5,5 – 0,5. Poslední 2 partie již také nejsou prakticky před ničem a sopeři je vzdávají po ne necelé 3,5 hod. hry, když podle předpokladů Jurij Zezulkin dokončuje zdárně protiútok a Karlen Mkhitarijan na pětce dokončuje přesně koncovku se dvěma spojenými pěšci tím, že jednoho proměňuje.
   Konečný výsledek 7,5 : 0,5 je tak více než příjemný a můžeme směle vyhlížet poslední kola.

   ZU, 26.2.2012

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama