JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[13.02.-19.10]  TJ Slavia Hradec Králové - ŠK AD Jičín      4-4
Reportáž Jarda Novotný


Zázraky se dějí
12.02.2012


TJ Slavia Hradec Králové         4 : 4           ŠK AD Jičín        
Petr Martin (H) 2526F   1/2 - 1/2 2526F 2493F Spirin Oleg (C)
Nun Jiří 2372F   1/2 - 1/2 2449F Vološin Leonid
Kořínek Ondřej 2335F   1/2 - 1/2 2420F Meduna Eduard
Možný Miloš (H) 2346F   1/2 - 1/2 2337F Juřek Josef
Roško Luboš (H) 2322F   1/2 - 1/2 2235F Fiala Jaroslav
Jüptner Jan 2318F   1/2 - 1/2 2176F Urban Zdeněk
Prymula Roman 2255F     1 - 0 2173F Novotný Jaroslav
Vacek Martin 2259F     0 - 1 2139F Duczynski Martin


   V letošní sezóně našemu áčku štěstěna zatím moc nepřála. Skoro každý zápas byl poznamenám nějakými trablemi. A vypadalo to, že tento trend bude pokračovat i v zápase s rozjetým Hradcem Králové, který byl v tabulce na průběžném 2.místě. V pátek večer přišla nepříjemná zpráva, že z rodinných důvodů nebude moci nastoupit Vitalij Koziak, což pro nás bylo citelné oslabení. Navíc Oleg Spirin nastoupil se nepříjemnými zdravotními problémy a po zápase musel navštívit pohotovost.
  Cesta na zápas proběhla sice v časovém stresu, ale jinak v pohodě. V prognózách na webu 63plus1.cz večer před zápasem se psalo, že nejpravděpodobnějsím výsledkem zápasu bude, že Jičín nenajde cestu do hrací místnosti. Naše podzimní cestovatelská anabáze do Nového Boru má stále velký ohlas. V autě byla dobrá nálada. Eda poznamenal, že správná zima je až tehdy, když Rusové musí vodku lízat.
  Chtě nechtě jsme museli nastoupit v sestavě 4 profi + 4 amatéři. Bylo jasné, že od páté desky nám bude pořádně horko. Vše se umocnilo tím, že domácí nastoupili v nejsilnější možné sestavě. Pan rozhodčí před zápasem poznamenal, že se hraje také o to, kdo je v našem kraji nejlepší. Toto označení patřilo dlouhá léta našemu soupeři, ale loňská sezóna změnila zaběhnutý scénář v náš prospěch.
  Nyní k jednotlivým partiím.
  Nejprve skončily partie na 2. a 3.desce. Leon na druhé šachovnici hrál se svým tradičním soupeřem Jirkou Nunem, proti kterému se neumí prosadit. Ani tato partie nebyla vyjímkou. Po klidném zahájení vznikla vyrovnaná pozice, ve které se soupeři dohodli na remíze.
  Na třetí desce Eda Meduna proti Ondrovi Kořínkovi hrál černými svůj pevný caro-cann. Ondra odtahal teorii a evidentně neměl touhu Edu porazit. Proti takovým soupeřům se caro-can hraje na výhru velmi těžko. Remíza na sebe nedala dlouho čekat.
  Tím skončily jediné partie, na kterých jsem měli ELO převahu. Na všech ostatních šachovnicích byli domácí hráči favority. Asi hodinu po zahájení zápasu mi nevím proč přišla do hlavy myšlenka, že to dnes dobře dopadne a že prodloužíme svoji neporazitelnost na cizích hřištích. Kupodivu se tato má předtucha naplnila, přestože to dlouho vypadalo na pěknou nakládačku.
  Další jsem skončil já na sedmé šachovnici. Soupeř použil velice nepříjemnou výstavbu d4,Sg5,c3,e3, proti které se hraje dost obtížně. Nicméně ze zahájení jsem získal krásnou pozici - vyvíjel jsem figury a soupeř hrál tak trochu proti zásadám zdravého vývinu. Potom jsem se ale nechal unést zajímavou kombinací s obětí figury. Soupeř správně oběť nepřijal a naopak sám obětoval pěšce za aktivitu. Ve změněné situaci jsem naprosto ztratil nad partií kontrolu a úplně jsem se sesypal. Soupeř naopak potvrdil svoji ohromnou herní sílu a nedal mi šanci.
  Na ostatních deskách se bojovalo do poslední kapky krve. Na první desce hrál Oleg Spirin s novopečeným velmistrem Petrem Martinem. Olegova pozice působila podezřelým dojmem, ale Oleg převedl hru do věžové koncovky, kde se mu podařilo remizovat. Vzhledem k síle soupeře a zdravotním problémům obdivuhodný výkon.
  Pepa Juřek jako obvykle ze zahájení získal velmi nadějnou pozici. Pepa má stejně jako já problém dotáhnout nadějné pozice ke zdárnému konci. To se potvrdilo i v této partii. Jeho soupeř Miloš Možný se urputně bránil, Pepa odmítnul remízu a asi se někde přepočítal, protože na konci partie remízu zachraňoval sám. Naštěstí se to povedlo.
  Na paté desce Jarda Fiala nastoupil proti Luboši Roškovi. S Lubošem mě spojují velmi přátelské vztahy a vím, čeho je schopen. Už přehrál několik velmistrů, takže jsem Jardovi nedával velké šance. Jarda si na partii připravil překvapení - Albinův protigambit 1.d4 d5 2.c4 e5, který není plně korektní, ale jako překvapení se hodí. Luboš převedl partii do koncovky, kde měl dvojici střelců. Opticky to vypadalo, že bílý stojí lépe. Analýza Na Veselce mě ale přesvědčila, že pozice se za černé dala hrát. Jarda ale zahrál nepřesně, a čekalo ho dlouhé trápení v horší vežovce, kterou nakonec dokázal ubránit. Jarda zaslouží velkou pochalu.
  Na šesté desce se podle papírových předpokladů mělo jednat o jednoznačnou záležitost. Zdeněk Urban uhrál doposud jedinou remízu a naopak Honza Jüptner jedinou půlku ztratil. V partii se hrála královská indická. Zdeněk jako obvykle rozehrál partii dost optimisticky a výsledkem byla koncovka s pěšcem méně při nestejnobarevných střelcích a věžích. Zdeněk Urban přepnul na obranný režim a potvrdil, že koncovky umí. Obdivuhodný obranný výkon.
  Ve velkém stylu udeřil na poslední desce náš tajný trumf Martin Duczynski a to tak, že jeho soupeř Martin Vacek dlouho nebude dobře spát. Po zahájení se našemu Martinovi podařilo odchytit černého koně za dva pěšce a vypadalo to na výhru. Opět se ale potvrdlo, že Martin neumí hrát dobré pozice a hraje dobře pouze tehdy, pokud stojí špatně. Za chvíli po hrubé chybě Martin figuru ztratil a zanedlouho byl nucen ke dvěma pěšcům soupeři přidat ještě kvalitu za hodně mlhavou klompenzaci. Martin Vacek ale touto kvalitou pohrdnul a následně odmítnul remízu. V nastalé časovce se převaha opět přestěhovala na stranu bílého. V kisně se ale dějí věci. Před 40. tahem Martin nevěděl, jak zesilovat svoji pozici a došlo k trojnásobnému opakování pozice, kterou černý reklamoval tak, že zahrál svůj tah, zmáčknul hodiny a řekl remis. Takto to ale podle pravidel není možné. Tah se musí zapsat do partiáře a remíza reklamovat u rozhodčího. Po 40.tahu už bylo dost času na rozmyšlení, a Martin partii vyhrál. Soupeři se shodli, že to oba hráli jako Pat a Mat. vVe finále tedy více než šťastná remíza. Po skončení dramatu časové tísně jsme prohrávali 1-2 a kromě vyhrané osmé desky jsme bránili 4 horší pozice. Dnes ale šachové nebe nechtělo dopustit, abychom prohráli. Občas se dějí věci, nad kterými zůstává rozum stát a mám pocit, že někde nahoře je napsáno, jak to má dopadnout a člověk se může snažit sebevíc, ale nic s tím nenadělá. V podobných chvílích se mi vždy vybaví fotbalový zápas na Mistrovství Evropy mezi Holanskem a Itálií v roce 2000. Holansko celý zápas tlačilo. Itálie byla oslabená o 1 hráče. Holandsko kopalo 2 penalty a ani jednu nedalo. Nakonec došlo na penalty, a Italové postoupili.
  Příští zápas hostíme Vyšehrad, který je v aktuální tabulce na sestupové pozici. Pokud budeme pokračovat v tradici prohraných domacích zápasů, tak nás bodově dostihne. Snad tuto sérii zlomíme.

  JN

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama