JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[23.01.-16.]  ŠK AD Jičín B - Sokol Kolín   4.5 : 3.5
Reportáž Jarda Novotný


22.01.2012

ŠK AD Jičín B    4,5 - 3,5          Sokol Kolín        
Vološin Leonid (V) 2449F     1 - 0 2313F Jirovský Pavel
Meduna Eduard (V) 2420F     1 - 0 2243F Chmiel Pavel
Urban Zdeněk 2176F     0 - 1 2245F Baláček Tadeáš
Novotný Jaroslav 2173F     0 - 1 2166F Beneš Petr
Indrák Igor 2197F   1/2 - 1/2 2074F Kaplan Daniel (H)
Duczynski Martin 2139F     1 - 0 2186F Souček Milan
Šnorek Milan 2097F     1 - 0 2083F Michálek František
Novotný Lubomír 2019F     0 - 1 2103F Hora Milan (H)   V dalším kole nás čekal nebezpečný soupeř z Kolína, se kterým se nám zatím vždy dařilo, ale zápasy byly vždy napnuté až do konce. Ani letošní zápas nebyl vyjímkou. Měli jsme docela problémy se sestavou vinou zdravotních problémů a šachových poviností "profesionálů". Já jsem měl měsíc dopředu vyjednané volno, protože den před zápasem jsem byl na plese a spát jsem šel až ve 3 hodiny.V pátek mi ale Zdeněk zavolal, že by bylo dost dobré, kdybych nastoupil. Chtě nechtě jsem tedy musel hrát.
   Na první desce sehrál instruktivní partii Leon Vološin. Hrál se výměnný dámský gambit, o kterém Botvinnik i Kasparov píší, že černého nečeká lehký život. Leon demonstroval správný plán, jehož výsledkem byl pěšec navíc v koncovce 2 věží a nestejnobarevných střelců. Leon soupeři zavřel věž na a8 a lehce vyhrál.
   Na druhé šachovnici Eda kupodivu nehrál slovanskou, ale schema d6,e5, ve kterém se projevilo jeho lepší chápání pozice. Zůstal mu lepší bělopolný střelec a takové pozice Eda umí. Viděl jsem kus analýzy. Edův soupeř si myslel, že je rovná hra, ale stačilo pár tahů a bylo jasno.
   Zdeněk Urban na třetí desce hrál královskou indickou a nechal si zablokovat své dámské křídlo tahem a4 (při bílých pěšcích a3,b2,c4). To se ukázalo jako dost důležité. V následných komplikacích byl Tadeáš Baláček na výši.
   Já jsem hrál na čtvrté desce proti protivnému systému d4,Sf4. Zvolil jsem principiální ale riskantní postup s c5,Db6,Dxb2. Objektivně to asi není špatný postup, ale vyžaduje přesný propočet a velkou dávku chladnokrevnosti - to nejsou mé silné zbraně. Soupeři se partie velmi povedla a po 20 tazích jsem byl nucen mu pogratulovat k vítězství. Já a Zdeňek jsme dohráli první a prohrávali jsme 2-0.
   Igor Jindrák navázal na svůj týden starý dobrý výkon z Prahy. Opět sehrál výbornou partii, ve které nebyl ohrožen. Nedokázal ale odmítnout soupeřovu nabídku remízy. Po partii si to dost vyčítal, ale naštěstí to nevadilo.
   Martin Duczynski se střetl s originálním gambitem 1.e4 d5 2.d4. Martin si pěšce vzal a bránil se. Normálně se brání také, ale se stejným materiálem. Soupeř po čase rozpoutal na šachvnici pravé peklo. Martin nevěděl, co má bránit dříve. Soupeř ale asi netušil, že v obraně Martin snese více než obyčejní smrtelníci. Nakonec Martin uplatnil svoji materiální převahu.
   Milan Šnorek omezil působnost soupeřova střelce b7 svým pěšcem d5 a získal prostorovou převahu, kterou se mu postupně podařilo uplatnit. Z hlediska velmistrů asi realizace převahy nebyla nejpřesnější, ale celou partii Milan soupeře tlačil a zaslouženě zvítězil.
   Na poslední šachovnici měl druholigovou premiéru Luboš Novotný. V partii odvedl maximum. Bránil horší koncovku a byl blízko remíze. Nakonec ale pod tlakem času udělal poslední chybu. Velká škoda. Luboš měl loni velmi povedenou sezónu, ale letos se mu nedaří. Bude muset zapracovat na koncovkách, ve kterých se není nejjistější.
   Suma sumárum nejtěsnější vítězství 4.5-3.5. Pro hosty nastala nepříjemná situace, protože se ocitli v sestupových vodách.
   Příští kolo jedeme do Prahy do Kobylis na zápas, který hodně napoví, kdo se stane vítězem letošní druhé ligy

   J.Novotný

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama