JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[17.01.-20.24]  ŠK Holdia DP Praha B - ŠK AD Jičín    4 : 4
Reportáž Jarda Novotný


15.01.2012

ŠK Holdia DP Praha B        4 : 4          ŠK AD Jičín        
Votava Jan 2538F   1/2 - 1/2 2639F Romanov Evgeny
Přibyl Josef 2305F     0 - 1 2449F Vološin Leonid
Freisler Pavel 2323F   1/2 - 1/2 2420F Meduna Eduard
Tuma Jakub 2288F   1/2 - 1/2 2275F Tarasova Viktoriya
Bednář Marcel 2257F     1 - 0 2197F Indrák Igor
Pachmann Aleš 2277F     1 - 0 2176F Urban Zdeněk
Šimeček Alexej 2140F   1/2 - 1/2 2173F Novotný Jaroslav
Zimák Karel 1996F     0 - 1 2139F Duczynski Martin


   Letošní kalendářní rok zahájilo áčko zápasem s Holdií Praha B. Byl docela problémy dát dohromady sestavu odpovídající síle soupeře. Podařilo se dát dohromady pouze 4 "profíky" a zbytek museli obstarat "amatéři". To je na 1.ligu nic moc sestava. Navíc vzpomínky na loňský rok, kdy se na nás Holdia sešla v kompletní sestavě a nedala nám šanci, nevěstily nic dobrého. Naštěstí soupeř letošní utkání pojal méně prestižně než loni a jeho sestava měla do optimální také hodně daleko.
   Utkání začalo malou nepříjemností. V 10.00 z naší strany byli přítomni pouze 3 hráči, takže pan rozhodčí prohlásil, že nemůžeme zatím k zápasu nastoupit. Na to náš kapitán oponoval, že by si toto tvrzení rád ověřil v propozicích soutěže, které má mít rozhodčí k dispozici. Propozice byly k dispozici ale pouze na internetu. Během 5 minut se ale všichni naši hráči dostavili a mohlo se začít hrát.
   Nyní k jednotlivým šachovnicím.
   Na první desce naše největší letošní posila Evgenij Romanov hrál s Honzou Votavou. Hrála se sicilská. Oboustranně byla partie sehrána na vysoké úrovni a remíza byla spravedlivým výsledkem. Evgenij partii ukazoval při pozápasovém posezení. Jenom jsem zíral, co všechno Jevgenij zná a jak šachu rozumí.
   Na druhé šachovnici Leon Vološin bílými s panem Přibylem převedl Pircovu obranu do lepší koncovky, ve které soupeře nemilosrdně udusil. Leon je velkým mistrem koncovek a v této partii to opět potvrdil. Loni si pan Přibyl po velmistrovské remíze s Jurijem Zezulkinem pochutnával s patřičným gustem na dobrém dortíku, který mu ale letos řádně zhořknul.
   Na třetí desce Eda Meduna proti Pavlu Freilerovi vybudoval pevné slovanské hradby, ale na více než remízu to nedalo. Jeho soupeř je zkušený ligový borec a proti takovým hráčům se těžko vyhrává.
   Na čtvrté desce hrála letos poprvé naše další posila Viktorie Tarasová - přítelkyně Jevgenije Romanova. Hrála se královská indická - útok 4 pěšců. V partii měla Viktorie mírně navrch, ale soupeř se bránil zdatně a víc jak remízu nepovolil.
   Na páté desce nastoupil náš první "amatér" - Igor Jindrák proti doposud 100% Marcelu Bednářovi. Podle prognóz se mělo jednat o jednoznačnou záležitost. Opak byl ale pravdou. Igor hrál velmi dobře a dlouho držel pozici vyrovnanou. Nakonec ale Igor nevydržel tlak soupeře a v koncovce překročil čas. Partie se dohrávala jako poslední. Velká škoda. Igor si za předvedený výkon zasloužil více.
   Na šesté desce Zdeněk Urban sehrál partii trochu lehkovážně. V královské indické bílými obětoval pěšce a vytvořil si tlak, který ale nedokázal stupňovat přesnými tahy a nakonec se projevila materiální převaha Aleše Pachmana. Opětovně se potvrdilo, že v 1.lize se riskantní hra moc nevyplácí.
   Já jsem na sedmé desce hrál proti panu Šimečkovi, který hrál nepříjemnou výstavbu Jf3,c4,g3. Hra nakonec přešla do ježka, ve kterém se mi podařilo prosadit klíčový osvobozující tah b5. Získal jsem malou výhodu. Soupeře mě ale překvapil obranným tahem (Jc3), po kterém jsem nenašel nic lepšího než přechod do remízové koncovky. Evgenij mi ukázal několik možností, jak jsem mohl hrát lépe. Opět jsem si po radách velmistrů připadal jako malý školák, který nic neumí. Na svoji obranu ale musím říci, že stejné pocity měli po předvedení svých partií i ostatní "amatéři".
   Martin Duczynski dosáhl životního úspěchu. Poprvé vyhrál v první lize. Hrála se výměnná francie, která nejlépe odpovídá Martinovým teoretickým (ne)znalostem. Martin stihnul udělat včas rošádu a potom začal dávat figury na správná místa. Navíc získal výhodu dvou jezdců, se kterými to umí. Partie skončila odchytem černého střelce a překročením času.
   Nakonec tedy remíza 4:4, která nás drží ve středu tabulky. Bodové rozíly mezi týmy jsou minimální a nikdo si není jistý ničím. Soutěž bude dramatická až do konce.
   Následovalo posezení v nedaleké hospodě U Kazdy. Na pražské poměry velmi dobrý podnik s rozumnými cenami a dobrým jídlem. Posezení se velmi vyvedlo. O zábavu a analýzy nebyla nouze. Není divu, že jsme z Prahy vyjeli až pozdě večer. Ze zpáteční cesty stojí za zmínku metrové planeny z hořícího auta kousek před Mladou Boleslaví. To jsem ještě neviděl.
   Příští kolo nás čeká jeden z favoritů soutěže - ERA-Poštovní spořitelna A.

   J.Novotný

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama