JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[09.01.-22.22]  ŠK AD Jičín B rozdrtil ŠK Zikudu Turnov C   7-1
Reportáž Jarda Novotný


ŠK Zikuda Turnov C       1 - 7          ŠK AD Jičín B        
Brouček Tomáš 2067F     0 - 1 2449F Vološin Leonid
Zima Jan 1874F     0 - 1 2420F Meduna Eduard
Konopka Lukáš 1926F     0 - 1 2235F Fiala Jaroslav
Šonský Miroslav 1944F     0 - 1 2176F Urban Zdeněk
Frank Miroslav 1942F  0,5 - 0,5 2173F Novotný Jaroslav
Trávník Petr 1810N     0 - 1 2139F Duczynski Martin
Ježek Luděk 1795N     0 - 1 2097F Šnorek Milan
Peníška Pavel 1923F  0,5 - 0,5 2016F Zákoucká Adéla


  Letošní kalendářní rok jsme zahájili utkáním v Turnovem C. Podle aktuálního postavení v tabulce a i podle konečného výsledku to vypadá, že se jednalo o jednoznačnou záležitost. Opak je ale pravdou. Domácí bojovali s maximálním nasazením a body neodevzdali zadarmo.
  Jízda proběhla v pohodě. Řídil Zdeněk, což je vždy záruka rychlé a bezpečné jízdy. Díky Edovi a Martinovi bylo v autě dost veselo. Nejlepší byl Edův výrok o hodinové čekací době, která prý není kvůli tomu, aby se na partii jezdilo včas.
  K jednotlivým šachovnicím. Partie jsem sledoval pouze na začátku, protože potom mi již k tomu soupeř nedal šanci.
  Leon Vološin rozehrál sicilskou a vznikla rovná pozice, ve které se Leon lépe orientoval. Potom jsem viděl až konec s vítěznou Leonovou kombinací.
  Eda Meduna měl svůj den. Už od rána sršel humorem. Navíc měl bílé a hrála se královská indická, proti které Eda umí. Eda převedl partii do lepší koncovky, ve které soupeř neměl šanci.
  Jarda Fiala také rozehrál královskou indickou, ale černými. Zvolil podezřelou koncepci se Sg4, na kterou soupeř nenašel správný recept. Následně hra přešla do komlikací, ve kterých se Jarda cítí jako ryba ve vodě.
  Zdeněk Urban hrál bílými proti slovanské. Zvolil pro sebe netradiční pasivní manévr Jf3,Jd2,Jf1. Při podobných manévrech se o velmistry pokoušejí mrákoty. Zdeňkův soupeř kontroval podobným manévrem Jd7,Jb6,Jc8,Je7. Zdeněk získal přavahu, kterou bez problému uplatnil. Eda trefně poznamenal, že při podobných manévrech je nejsilnějším pokračováním návrat zpět na původní pozici.
  Já jsem černými rozehrál sicilskou. Bílý zahrál málo hraný tah c4 s dalším d3, po kterém se mi podařilo získat o malinko lepší koncovku, ve které měl soupeř izolovaného pěšce. Navíc bílý vyměnil co mohl, což by mi podle všech pouček mělo pomáhat. Nezvolil jsem ale správné rozestavení figur, soupeř obsadil volný sloupec a nakonec jsem byl rád za remízu.
  Martin Duczynski měl bílé. Jak je u něho zvykem, odevzdal soupeři centrum a vzdal se dvojice střelců. Proti minulým partiím ale stihnul udělat rošádu, což bylo dobré znamení. V následujícím průběhu soupeře ošidil o pěšce, kterého bezpečně zrealizoval.
  Milan Šnorek hrál černými sicilskou. Jeho soupeř zvolil podezřelou výstavbu, která se mi vůbec nelíbila. Potom vím pouze výsledek - Milan vyhrál.
  Na poslední šachovnici měla letošní premiéru Adéla Zákoucká. Hrála se Mároczyho varianta, ve které Pavel Peníška postavil krásného nevyhnatelného koně na e5, který vě vzbuzoval obavy. Potom jsem viděl pozici až po časovce. Adéla měla pěšce více. Černý jezdec na e5 ale úřadoval dále a komlikoval realizaci materiální převahy. Partie se hrála jako poslední a vypadalo to na dlouhé dohrávání. Vzhledem k tomu, že zápas byl rozhodnutý a Adéla jela přímo do Prahy, tak jsme se ukázali jako praví "džentlmeni" a odjeli jsme na jídlo do osvědčené restaurace při malorohozeckém pivovaru. Po více jak hodině Adéla volala, že partii skončila remízou
  Ve vedlejší místnosti jsme na vlastní oči viděli překvapivé vítězství Říčan nad Turnovem B. Hlavní síla Turnova je na zadních šachovnicích. Proto pro docela šokovalo, že Turnov na posledních 3 deskách prohrál.
  Nakonec tedy vysoké vítězství, ale potvrdilo se, že v lize se body zadarmo nerozdávají.
  Následovalo posezení v již zmíněné restauraci. Výborné jídlo podtrhlo vydařený den. Nejvíce perlil Eda. Dal Leonovi znalostní hádanku - hlavní město Austrálie. Z Leonovy odpovědi vyplynulo, že kdyby Rusko napadlo Austrálii, tak by ani netrefilo do hlavního města.
  Příští kolo nás čeká další houževnatý soupeř z Kolína.

   J.Novotný

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama