JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[21.12-17.23]   Krajská soutěž družstev KHŠS 2011-12, skupina západ – 5. kolo, 18.12. 2011, aneb již jsme druzí !
Reportáž Honza Najman


  Opět Vás všechny zdravím, šachoví přátelé.
   S nadšením se chci zmínit o našem posledním šachovém souboji s družstvem Lokomotivy Trutnov, který byl psychologicky velmi důležitý, neboť právě tento tým nám takříkajíc „ dýchal na záda “, a bylo třeba zachovat si před ním i nadále potřebný odstup. To se nám ovšem beze zbytku podařilo, a konečný výsledek představuje naše rekordní vítězství v této soutěži ! Nežli začnu rozebírat jednotlivé partie, chtěl bych předeslat, že určitou nepříjemností bylo, že se až na poslední chvíli omluvil ze zdravotních důvodů Pepík Kovář, takže jsme museli narychlo tým doplňovat ( což se ovšem podařilo skvěle, jak bude dále uvedeno ). Ačkoliv je takovýto důvod zajisté vážný, přece jenom bych chtěl požádat, aby pro příště, pokud někdo bude cítit zdravotní či jiné potíže a problém se svou možnou účastí, aby to avizoval předem, aby se na takovou situaci dalo reagovat ihned, a ne až na poslední chvíli. Myslím, že takováto kázeň je velmi důležitá, a že takový přístup odpovídá tomu, s jakou vážnost k této soutěži přistupujeme. Pepíkovi samozřejmě nic nevyčítám, jistě však i on sám uzná váhu této připomínky.
  Zde jsou naše výsledky :

Šachový klub Sobotka 2009, o.s.         6½ : 1½          Lokomotiva Trutnov        
Šedý Pavel (H)2178F      1/2 - 1/2 2093F Killar Marek
Kohout Jan (H)1976F         1 - 0 1857N Kopřiva Pavel
Zikmund Daniel 1975F         1 - 0 1697N Dadok Daniel
Najman Jan 1911F      1/2 - 1/2 1702N Brádler Vladimír
Drahotský Luboš 1893N         1 - 0 1617N Toman Radek
Tomášů Martin 1641F      1/2 - 1/2 1613N Harantík Josef
Martínek Lubomír 1692F         1 - 0 1699N Dušek Jiří
Rejman Jindřich 1550N         1 - 0 1501N Brádler Vladimír


  Úvodem bych předeslal, že mužstvo soupeře nedorazilo rozhodně v nejsilnější sestavě, což je ovšem jeho problém. Výrazným pozitivem je to, že všichni naši bodovali.

   K jednotlivým deskám :
  Na první desce se sešel Pavel Šedý s nejsilnějším hráčem hostů, a jak on sám přiznal, velmi se osvědčuje pravidelná „ špionáž “ Jendy Kohouta v týmech našich soupeřů, která mu umožnila se na tohoto soupeře dobře připravit. Hrála se sicilka, Pavel hrál podle mého názoru klasickou a spolehlivou výstavbu, a soupeři v podstatě nedovolil žádnou protihru. Killar se ovšem na druhé straně pozorně bránil, a při rovnocenné koncovce již jen pěšců a věží byla remíza tím správným vyjádřením tohoto souboje.
  Na druhé desce Hrál Honza černými s houževnatým soupeřem, hrál se dámský gambit a Honza hrál jako obvykle bez chyb a s přehledem, který mu umožnil získat klíčového pěšce s léčkou, která by znamenala okamžitý konec partie. Tu jeho soupeř sice prohlédl, ale po výměnách těžkých figur dovedl Jan svou výhodu k nucené výměně i posledních bělopolných střelců, po níž bílý okamžitě vzdal. Honza hraje podle mě výborné šachy, a byť jej v určité fázi této jeho partie postihla dočasná „ slepota “, a zvažoval nabídku remízy, jak on sám připustil, naštěstí z ní rychle opět prohlédl, a opět si vylepšil svůj výborný výkon za družstvo Sobotky.
  Dan Zikmund hrál na třetí šachovnici s bílými opět svou oblíbenou sicilku s vývinem střelce na d3 před nevyvinutého pěšce d2, a byť máme my ostatní k tomuto zahájení určité výhrady, přinesla mu tato hra opět další celý bod, v pořadí již 8. v řadě za Sobotku ! Je krásné se dívat na jeho dosavadní výkon, který má samé jedničky, ve školní terminologii by se asi nevyhnul přízvisku „ šprta “. Přál bych si, aby tuto soutěž zakončil s číslem 14 na svém kontě. Dan se přes své nachlazení opět nebál, stejně jako v Hořicích, obětovat, a ačkoliv se jeho soupeř protiobětí pokusil partii ještě zkomplikovat, nestačilo to, a Dan, úplně v pohodě, dovedl tuto partii do vítězného konce. Byla to zřejmě nejpřesvědčivější výhra domácích v tomto kole.
  Má remízová partie byla v tomto kole do značné míry ovlivněna tím, že jsem se těšil konečně na hru bílými ( z dosavadních pěti kol jsem s nimi hrál již 4x ), a že jsem oproti svým zvyklostech zvolil „ francovku “, která mi ovšem žádné velké uspokojení nepřinesla. Soupeř tuto hru zřejmě dobře zná, hrál přesné a aktivní tahy a já se jen bránil, takže když mi nabídl remízu, obešel jsem všechny stoly a s povděkem ji přijal. Jinak Vám chci dát jedno dobré doporučení - chcete-li ztratit den před vážnou partií sebevědomí, zahrajte si blicku s Drahotským !
  Luboš Drahotský hrál na rozdíl ode mě psychologicky posílen, jak již řečeno výše, a ve své partii bílými po odmítnutí remízy trpělivě svou pozici vylepšoval, získal pěšce a po výměně dam, kdy na šachovnici zůstali kromě jednoho bělopolného střelce již jen pěšáci, dovedl svou partii rutinně do vítězného konce. Takovéto koncovky Lubošovi zjevně sedí, tato partie byla ne nepodobná té, kterou odehrál v předchozím kole.
  Martin Tomášů se v tomto kole potkal se svou první remízou v této soutěži, a jak se ukázalo, byl za ni s černými hodně rád. Jeho soupeř po d4 odmítl nabídnutého pěška na e5, načež Martin hrál okamžité f5 s dobrou hrou, ale pak se nějak zamotal do zdánlivých hrozeb soupeře, poté odevzdal pěšce s vidinou aktivní hry, ale nakonec musel čelit tlaku soupeře na královském křídle, kdy ten naštěstí přehlédl vyhrávající skok koněm s následným lapením dámy. Jeho soupeř začal překvapivě opakovat tahy, až tato partie dospěla do remízy. Říká se, že někdy je takováto remíza cennější, nežli výhra. V tomto případě to platí beze zbytku.
  Na sedmé desce odehrál Luboš svou partii až na určité nepřesnosti dobře, možná poněkud zbytečně dal soupeři naději při oběti figury za pěšce, ale jak se ukázalo, měl nakonec všechno dobře spočítané, a dva „ zajíci “ do dámy byli přes absenci té odevzdané figury nechytatelní. Luboš potřeboval nutně tuto výhru pro posílení své psychiky a ukazuje, že rozhodně nepatří do starého železa.
  Jindra sehrál na poslední desce partii s tabulkově posledním hráčem soupeře kupodivu s rochádou, velkou, opačnou oproti bílému, a po otevření g sloupce hrál jasně první housle. Jindrovi je ku cti, že se dokázal na tuto partii plně soustředit, ačkoliv se to, že bude hrát, dověděl až v 8:45 hodin tohoto dne ( ! ). Bylo to naprosto jasné vítězství, a nemýlím-li se, také první celý bod pro naše družstvo. Je to velmi příjemný pocit, pokud máme v našich zadních řadách takto silného hráče, který je navíc ochoten obětavě přijet kdykoliv na zavolání, tak říkajíc na poslední chvíli !

  Pokud se nyní podíváme na tabulku naší soutěže, zjistíme následující :

TABULKA

  No nedívá se na to dobře ?! Říkám si v duchu - ta Sobotka, to je asi docela slušnej oddíl, ne ? :-) Jak vidno, na skóre a partie jsme v tuto chvíli dokonce nejlepší ! Jde jen o to, abychom neusnuli na vavřínech, a v příštím kole 8.1. 2012 se opět pokusili naplno zabodovat na Lípě C, tedy s celkem z první poloviny tabulky. Jsem přesvědčen, že na to máme !
  Na závěr bych Vám všem chtěl ještě jednou popřát radostné svátky vánoční a šachovou pohodu i v roce 2012 !

   Honza Najman

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama