JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[15.12-12.11]  KP
ŠK AD Jičín C - TJ Hronov   4½ : 3½
Reportáž M. Šnorek
   

ŠK AD Jičín C        4,5 : 3,5          TJ Hronov        
Mkhitaryan Karlen 2154 C        0 - 1 Velecký Viktor 2180
Šnorek Milan 2097        1 - 0 Kuchař Jiří 2029
Novotný Lubomír 2019      1/2 - 1/2 Pražák Luděk 1996
Buchar Petr 2034        0 - 1 Pyka Roman 2117 C
Zákoucká Adéla 2016        1 - 0 Vágner Patrik 1739 H
Štolc Martin 2039        1 - 0 Michel Ladislav 1895
Turčín Jan 1876        1 - 0 Čáp Jaroslav 1795
Nedbal Radek 1741        0 - 1 Szablewski Krzysztof 1709 C


   Po prohře v minulém kole se Sokolem Hradec Králové rozhodl kapitán Martin Štolc: "Bohatým berem, chudým dáváme" a bylo jasné, že zápas vyhrajeme, neboť kapitán má vždy pravdu. Dal nám ovšem volnost ve výběru kolik to vlastně bude. Martin pro jistotu povolal do zbroje na zápas na domácí půdě s TJ Hronov 9 hráčů. Zápas jsme nepodcenili, šachově bohatí hronováci si rozhodně nepřijeli pro šišku.
   Tomu také odpovídal průběh klání. Martin Štolc jakožto rozhodčí, kapitán a hráč v jedné osobě odstartoval zápas v půl desáté, hosté vzhledem k velké vzdálenosti hrají venku zápasy o půl hodiny později. V zahájení se v partiích nic zvláštního nedělo, o tom referuji níže. První v pěkné partii vítězně skóroval Jenda Turčín okolo dvanácté bílými s Jardou Čápem. Ve dvanáct třicet jsem vyhrál já s Jirkou Kuchařem a Petr Buchar prohrál s Romanem Pykou. Ve 12.45 prohrál za nás ještě Radek Nedbal s Krzysztofem Szablewskim. Stav Byl tedy 2:2. V 13.15 nám udělala radost Adélka Zákoucká výhrou s Patrikem Vágnerem. To jsme si s Adélkou naprogramovali, když jsme si dělali kafe, že oba tentokrát vyhrajeme, to jsme ovšem kapitánovi předem nesdělili, to se snad hlásit nemusí :-). Než jsem vyrazil, ještě jsem zaregistroval remízu Luboše Novotného s Luďkem Pražákem. V momentu, když jsem odcházel ze zápasu, se mi Martin Štolc jevil už vyhraně, což stačilo na výhru 4,5 a Karlen stál po chybě trochu podezřele, i když před tím partii hrál velice dobře.

   K jednotlivým partiím. Můžu dělat chytrýho s podporou Rybky :-).
   Karlen bílými zahájil 1.c4. Vznikla jakási odrůda anglické A11. Při malém centru bílého se soupeři přetahovali o mírnou iniciativu. 37.Kg1 udělal Karlen chybu, po které mohla vyjít černému krásná oběť věže s rozhodující převahou. O dva tahy Karlen nevzal pěšce, po čemž by se dostal zase do výhody on. Ve 40. tahu měl na přemýšlení více času Karlen s 15 minutami proti soupeřovým 8 minutám. Ve 44. tahu má Karlen zdravého pěšce navíc. Ve 47. tahu už bylo vyrovnáno, Karlen ale nešťastně prohrál na čas. Koncovka 2V,S-2V,J při třech pěšcích na obou stranách je vyrovnaná. I přesto patří Karlenovi pochvala za strategicky pěkně vedenou partii. 0:1
   O svých partiích toho většinou moc nenapovídám, tak udělám aspoň jednou vyjimku. Loňská moje sezóna byla katastrofální, prohrál jsem pět partií, což se mi za padesát let v turnajích družstev nepodařilo. Letos se mi naopak začalo dařit, byl jsem namlsanej po přeboru seniorů (6 ze 7) a prvních tří partií v letošních soutěžích družstev, které jsem vyhrál. Zákonitě přišla sprcha v zápase se Sokolem Hradec Králové, kdy jsem obdržel šišku ve špatně strategicky vedené partii. Tak jsem se zase konečně ocitl na zemi, kam patřím a s tímto pocitem jsem opatrně v neděli rozehrál černými svýho oblíbenýho Paulsena. Jirka Kuchař postavil optimální pozici s pěšci f4,e4,c4 s tlakem na pole e5 a já na to ježka. Proti nepříjemným obětím pěšce na e5 jsem radši zahrál e5 já, vznikla díra na d5, kde jsme vyměnili Sb7 za Jd5. Bílý měl ještě pár tahů výhodu, ale nepokračoval důsledně v tlaku, dovolil vyrovnání a při nedostatku času mi iniciativu okolo 25. tahu přenechal. Po zisku pěšce a následujícím tlaku v centru byla partie rozhodnuta v 37. tahu. 0:1
  Luboš Novotný je velký bojovník a nepříjemný svým agresivním stylem pro každého. Rozehrála se Najdorfova varianta v sicilce. Luboš zahájil pěšcový útok na královském křídle, při nestejných rošádách natahal piky od f do h na 4. řadu. Černý rozrušil falangu tahem f5 a díky Lubošově nepřesnosti 19. Sh3 získal pěšce, kterého ovšem při přesné hré Luboše měl správně brzy ztratit. Při otevřené pozici se černému podařilo udělat pár špatných tahů. Po 28.h6 s rozbitím ochranného štítu okolo černého krále mohl být konec, to se ale nestalo. Ještě párkrát se hra vyrovnala a zase mohl být závěrečný úder, ale při nedostatnku času na obou stranách se nelze divit, že soupeři neviděli nejlepší tahy. Nakonec vznikla koncovka D:V+S, kde černý měl 4 pěšce proti 3 Lubošovým a partii dali soupeři za remis.
   Petr Buchar se bránil oblíbenou holandskou. Bílý zvolil ostré 2.e4. Ve 14 tahu byla výhoda na straně Petra, bílý měl izoláka na e4, k rošádě se teprve chystal. Petr získal dva pěšce při trvajícím útoku bílého se ale nepřesně bránil. Vrátil materiální převahu obětí kvality, po které přešla výhoda na stranu bílého. Potom vyměnil bílý skoro všechno, až vznikla koncovka V:S a nepříjemná bílá věž se postarala o vybrání něěkolika pěšců. 1:0
   Ve výměnném Caro-Kannu přetáhla Adélka c5 s tlakem na dámském křídle.Patrik Vágner odpověděl iniciativou na královském křídle. Místo rošády uklidila Adélka krále jenom na f1 a soupeř pomohl s otevřením linií na král. křídle, ale hlavně hrubkou s průlomem 23...e5. Závěrečný útok na krále byl korunován vítězstvím ve 32. tahu. 1:0. Důležitý bod, po kterém jsme vedli 3:2.
  Martin Štolc na d4 zvolil d6 s následujícím vývinem střelce a g7. Po výměně střelce na c3 vyrobil bílému dvojpika c2,c3 a při opěti pěčce získal strategicky příjemnou pozici, ve které raději bílý pěšce vrátil. Černý si udržoval výhodu až do konce a po strategicky pěkném výkonu rozdrtil soupeře ve 46. tahu.
   Honza Turčín s Jardou Čápem rozehráli sicilku. Ćerný postavil klasiku a6,d6,e6. Honza předal iniciativu nepřesným 13.b4 Jardovi, ten tlak na c sloupci ale nevyužil důsledně , hra se vyrovnala. Postupně si Honza vybudoval perspektivní pozici s majoritou pěšců a3,b4 proti a6 na dámském křídle. Převahu si udržoval až do Jardovy hrubky ve 35. tahu, po kterém se Jarda před matem vzdal.
   Ruda a jeho polský soupeř zahájili 1.f4 d5 2.Jf3 Sg4. Bílý postavil pěšce c3,d4,f4 a koníka na e5. Pro bílému centru stavěl černý symetricky d5, e6, f5 a hra se vyrovnala. v 35. tahu měl bílý ovládnutý c sloupec věžemi v koncovce 2V+S:2v+J při 7 pěšcích na obou stranách. Nepříjemný tlak černá pozice nevydržela a v 59. tahu už měl bílý kvalitu navíc. v 87. tahu Radek musel kapitulovat.

   Takže jsme se konečně odlepili ode dna a po prvním lednu snad už zase bude lépe. Potřebujeme se naučit brát i chudým :-). Zdraví Milan.

   MŠ

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama