JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[12.12-10.43] TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší B - Šachový klub Sobotka 2009, o.s.    2½ : 5½
Reportáž Jenda Kohout
   

TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší B        2½ - 5½          Šachový klub Sobotka 2009, o.s.        
Flašar Jaroslav 1941F          0 - 1 2178F Šedý Pavel (H)
Matonoha Ctirad 2017F       1/2 - 1/2 2044F Kovář Josef (H)
Luštinec Vladimír 2017F       1/2 - 1/2 1976F Kohout Jan (H)
Štefan Jaroslav 1793F          0 - 1 1975F Zikmund Daniel
Dousek Otakar 1782F       1/2 - 1/2 1911F Najman Jan
Šafařík Kami l1627F          0 - 1 1893N Drahotský Luboš
Bukvic Jiří 1729N          0 - 1 1641F Tomášů Martin
Kapras Lukáš 1598N          1 - 0 1692F Martínek Lubomír


   Doplněk komentáře Honzy Najmana k vydařenému utkání v Hořicích – napsal Jan Kohout: Honzík Najman napsal velmi hezkou zprávičku, tak jen několik postřehů z mého hlediska: Sobotka potvrdila roli štiky Krajské soutěže, když jasně porazila ex-přeborovou rezervu Jiskry Hořice. Šachová atmosféra v hrací místnosti byla úžasná, neboť skoro ve stejném čase zde bojovalo úspěšně A družstvo Jiskry, sympatičtí mladíci, doplnění dvěma zkušenými hosty z Lípy, proti kompletnímu družstvu Sokola Kolín A v 5. kole 2. ligy. Je potěšitelné, že zkušení borci z Kolína, i hráči A družstva Hořic se zájmem sledovali i naše utkání !
  Tak jen krátce k některým šachovnicím:
  1. šachovnice: Hrál se skotský gambit, který nemá Pavel Šedý (jak sám přiznal v analýze), příliš obehraný. Ctirad ve svém hořickém komentáři kritizoval Jardu Flašara za slabě sehrané zahájení. Průběh hry byl ale trochu jiný. Rychlý vývin bílých figur za pěšce byl od mladého Jardy sympatický. Když ještě Pavel nezahrál zahájení zcela přčesně, byla aktivita bílého velmi nebezpečná. V dalším průběhu však Pavel vrátil obětovanaého pěšce, zkonsolidoval pozici a přesnou hrou přešel postupně do vyhrané koncovky, kterou také dotáhl k vítězství.
  2. šachovnice. Zde se střetli dva zkušení soupeři, kteří se však vzájemně neznali. Ctirad překvapil trochu ruskou hrou, kterou jsem v jeho podání ještě neviděl (očekávali jsme skandinávii). Také Pepa se ruské vyhnul a přes hru 4 jezdců, italské vody, se partie dostala do jakýchsi anglických pozic. Hra byla vyrovnaná až do čtyřvěžové koncovky, kde se zdál být černý nepatrně lepší, ale remis v konečném rezultátě byla asi nevyhnutelná.
  3. šachovnice. Zareaguji-li na vtípek Ctirada, kdy komentoval, jak Jirka John léčil „Svijanské opojení“ Jardy Štefana ze 4. šachovnice slepičí polévkou s česnekem, zatímco Vláďa Luštinec si dal na 3. desce polévku kohoutí – tak je nutno dodat, že Kohout v barvách Sobotky hořické „luštěniny“ také zrovna dvakrát nemusí. Jinými slovy, na 3. desce se střetli sice kamarádi, ale v šachové hře dosud nesmiřitelní bojovníci. V rozehrané Najdorfově sicilce, zvolil Vláďa nebezpečný systém, spojený s 8. nebo 9. tahem a4, který ovšem Honza očekával. Po obousttranně opatrné hře dosáhl bílý trochu prostoru, ale nic více a tak po nabídce hráče č. 3 v bílém dresu Sobotky, vznikla historicky první remíza mezi dlouholetými šachovými rivaly. Analýza po partii ukázala, že by měl Vláďa v dalším průběhu hry stále trochu více ze hry, nicméně pozice byla stále velmi dobře udržitelná.
  4. šachovnice: - Také zde jsem zažil trochu překvapení. Hrála se sicilská, zatímco já mám zkušenosti, že Jarda chodí do španělské a hrává úspěšně Breyerův systém. Daniel ale také překvapil, nechtěl být svědkem nějaké připravené varianty mladého soupeře a tak zvolil postup, který používal Romanišin v anglické (porazil s tím mimo jiné i Petrosjana) a sice vývin střelce Sd3 před pěšce d2, s tím, že se střelec po c3 převádí na c2, odkud míří na královské křídlo soupeře. Jarda ale zvolil plán s dlouhou rochádou a útokem věžemi po g-sloupci. V dalším napínavém průběhu obětoval Danek nejprve pěšce a poté ještě (nekorektně) vyměnil dvě lehké figury za věž. V klíčové pozici udělal Jarda fatální chybu, když přehlédl krásný obranný tah jezdcem, po němž by přešla výhoda na jeho stranu. Toho Daniel náležitě využil, když nejen získal přehlédnutého jezdce, ale následně vynuceně i dámu, čímž partie skončila. Další partie již skutečně jen v rychlosti.
   Na 5. desce se sešli dva indisponovaní soupeři. Ota byl po nemoci,ale překvapil Birdovou hrou, kterou jsem u něj ještě neviděl, Honzík zase po silném pracovním vytížení neměl nic proti smírnému řešení partie. Snad se dalo jít do nejasné hry s výměnou dvou lehkých figur za věž při zisku dvou pěšců, ale asi bylo zbytečné riskovat Konečný smír byl brzy podepsán.
   Na 6. desce by měl především Kamil dostat za uši, protože převést partii rychle do prohrané střelcovky, když na okolních bylo sehráno 5-10 tahů, to je trestuhodné. Lubošovi se to hrálo takovým způsobem velmi dobře a jasně vyhrál. Partii Martina Tomášů jsem neviděl, a ani při analýze jsem tomu moc nerozuměl, ale Honzíkův komentář jí jistě plně vystihuje.
  Na 8. desce překvapil mladší soupeř Luboše Martínka nekompromisním zahájením a agresívní hrou – Albínův gambit se opravdu objevuje jen zřídka, ač před léty ho pravidelně hrával třeba Eduard Prandstetter. Pozice by asi byla vyrovnaná, ale nedopočítaná oběť figury soboteckého hráče vedla vynuceně ke katastrofě. Takže závěr: Výsledek sice krásný, ale chyby se vyskytly a těch se musíme v následujících bojích vyvarovat. To s vše ukáže v boji s nebehzpečnou Lokomotivou Trutnov – v posledním utkání tohoto roku. Důležité je, že stále neztrácíme kontakt s čelem tabulky.

   JK

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama