JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[28.11-10.20]    1. liga západ
ŠK AD Jičín - ŠK Mahrla Praha  3 : 5
Reportáž J. Novotný
   

ŠK AD Jičín        3 : 5          ŠK Mahrla Praha        
Romanov Evgeny (C) 2639F   1/2 - 1/2 2705F Navara David (H)
Spirin Oleg (C) 2493F   1/2 - 1/2 2500F Kalod Radek (H)
Vološin Leonid 2449F   1/2 - 1/2 2473F Rašík Vítězslav (H)
Meduna Eduard 2420F   1/2 - 1/2 2471F Vokáč Marek
Lechtýnský Jiří 2375F   1/2 - 1/2 2407F Orság Milan
Fiala Jaroslav 2235F     0 - 1 2273F Schula Michal
Urban Zdeněk 2176F     0 - 1 2331F Forman Štěpán
Novotný Jaroslav 2173F   1/2 - 1/2 2231F Bělaška Přemysl


   V neděli 27.listopadu 2011 se konal v Jičíně po zápase s Lysou nad Labem další šachový svátek. Hostili jsme družstvo Mahrla Praha, které nedávno slavilo mistrovský titul, ale v loňské sezóně smolně sestoupilo. Hosté nastoupili v sestavě s naší současnou jedničkou Davidem Navarou. I toto byla mimořádná událost.
   Zápasy našeho áčka v této sezóně zatím vždy nabídly něco vyjímečného a zápas s Mahrlou nebyl vyjímkou. První zápas jsme dali dohromady pouze 7 hráčů, druhý zápas Eda Meduna překročil čas, na třetí zápas Eda pro změnu přijel s více než hodinovým zpožděním. Na zápas s Mahrlou pro změnu nebyli k dispozici klíče od hrací místnosti. Kvůli tomu musel Zdeněk probudit pana starostu a zalarmovat Městskou policii. Ukazuje se, jak moc chybí Honza Kohout, který v minulých sezonách tyto "přízemní" problémy zajišťoval.
   Nakonec se podařilo vše zajistit a se čtvrthodinovýmn zpožděním mohl zápas začít. Hosté se ukázali jako praví šachoví džentlmeni a nepožadovali časovou výhodu. Tím nás tak trochu zahanbili, protože my jsme v podobné situaci loni na Pankráci tak vstřícní nebyli. Je ale pravdou, že jsme čekali nesrovnatelně déle a v daleko větší zimě.

   Nyní k vlastnímu zápasu.
   Na první desce naše letošní TOP posila Jevgenij Romanov hrál s již zmiňovaným Davidem Navarou. David získal dvojici střelců a měl jsem pocit, že má malou výhodu. Jevgenij ale pozici zablokoval a nedovolil střelcům rozvinout aktivitu. Výsledkem byla remíza.
   Oleg Spirin hrál stejně jako v zápase s Lysou caro-cann - Panovův útok. Jeho soupeř Radek Kalod získal pěšce na d5, za kterého měl Oleg aktivitu. Stejně jako v minulém zápasu to stačilo na remízu.
   Leon Vološin hrál nezvykle agresivně. Většinou je hodně opatrný na tahy pěšci, ale v partii s Rašíkem se hrála Pircova obrana a Leonovi pěšci byli hodně vytahaní. Výsledek byl ale tradiční - remíza.
   Eda Meduna hrál slovanskou obranu - variantu, kde má bílý převahu dvou střelců a při povrchním hodnocení to vypadá, že má bílý výhodu. Eda má ale variantu obehranou a rozumí jí. Marka Vokáče postupně strategicky přehrál, ale na konci partie došlo na taktiku, ve které je Marek vždy hodně nebezpečný. Další remíza.
   Jirka Lechtýnský hrál bílými Tarraschovu obranu proti jejímu velkému znalci Milanu Orságovi. Jirka použil méně hranou variantu, ale Milan reagoval přesně - další remíza.
   Před zápasem jsme se s Jardou Fialou "optimisticky" bavili, že na posledních 3 deskách uhrajeme 1/2 bodu. Tento tip se naneštěstí ukázal jako správný. Jarda Fiala na 6.desce rozehrál černými draka. Bílý reagoval podle vzoru vm Jansy poziční výstavbou Sc4 s krátkou rošádou, která od černého vyžaduje přesnou reakci. Jarda převedl partii do zápletek, ale opětovně se ukázalo, že v 1.lize taktické umění stěží nahradí strategické nedostatky pozice.
   Proti Zdeňkovi Urbanovi soupeř rozehrál holandskou s g6 - za mého mládí se této variantě říkalo lenigradská, nyní je to možná petrohradská - nevím. Michal Schula obětoval nebezpečně pěšce a Zdeněk se nedokázal vypořádat a nastalými taktickými zápletkami.
   Já jsem hrál černými sicilskou. Soupeř velmi brzy uhnul z teorie a za chvíli se takticky dost jiskřilo. Tato fáze partie mi nebyla vůbec příjemná, protože mi v hlavě ležela týden stará partie, ve jsem udělal několik taktických hrubek. V jeden okamžik jsem mohl hrát agresivněji a lépe (na f5 dobrat věží), ale dal jsem přednost vyrovnané koncovce.
   Nakonec tedy prohra 3-5. Při troše štěstí mohl zápas vypadat jinak, ale jak říkají klasici: v šachu neexistuje smůla, pouze štěstí nebo vlastní blbost. Mahrla Praha byla prostě lepší a můžeme jí pouze popřát brzký návrat do extraligy.
   Prohrou jsme se dostali do nepříjemné situace, kdy jsme těsně nad hladinou sestupu. Příští kolo hrajeme v Praze na Pankráci, kde se nám loni zápas vůbec nepovedl. Snad to letos bude lepší.
   Nakonec ta nejlepší zpráva. V den zápasu se v Jičínské porodnici narodil Vojtěch Duczynski. Porod proběhnul v pořádku, dítě i mamka jsou zdraví a to je nejdůležitější. Martinovi všichni moc gratulujeme. Málokomu se poštěstí, aby v den jeho porodu přijel nejlepší hráč země David Navara. Možná to je znamení a z Vojty jednou vyroste vyjímečný šachista.

   JN

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama