JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[08.10.-20.20] ERA-Poštovní spořitelna B - ŠK AD Jičín A    4:4
Reportáž Jarda Novotný


ERA-Poštovní spořitelna B     4 : 4       ŠK AD Jičín         
Sodoma Jan (H) 2380F    ½ - ½ 2493F Koziak Vitalij (C)
Škára Vladimír (C) 2219F     0 - 1 2420F Meduna Eduard
Kozák Miloš 2191F     1 - 0 2154F Mkhitaryan Karlen (C)
Šura Jaroslav 2187F     1 - 0 2337F Juřek Josef
Nováček Jan 2138F     0 - 1 2235F Fiala Jaroslav
Körschner Miroslav (H) 2117F     0 - 1 2176F Urban Zdeněk
Večerka Pavel 2091F   ½ - ½ 2173F Novotný Jaroslav
Lácha Josef 2065F     1 - 0


   Sedm statečných
  V neděli 02.10.2011 začala 1.liga - západ. Na úvod nás čekal relativně hratelný soupeř ERA-Poštovní spořitelna B.
  Problémem byl nezvykle brzký termín zahájení soutěže. Dlouhodobě soutěže začínají v polovině října - letos ale o 14 dnů dříve. Část hráčů měla služební povinosti, část hrála turnaje, část nedostala "domácí volno" a výsledkem bylo, že jsme museli hrát v sedmi a navíc v dost oslabené sestavě - nikdo jiný nebyl k dispozici. Nutno ale podotknout, že domácí se ukázali jako praví džentlmeni a jednu partii (ne)dobrovolně prohráli na zazvonění mobilu, takže výsledkově se síly vyrovnaly.
  Cesta na zápas byla v pohodě. Řídil Zdeněk a s ním je jízda vždy rychlá a bezpečná. Navíc Prahu zná a ví, kde policie líčí pasti na "venkovany", aby mohla vybírat pokuty. Já i Honza Kohout víme, o čem je řeč.
  Hrací místností byla Restaurace Pod Kaštany. Ze školních let mám tento název spojený se založením strany, jejímž reálným cílem bylo "Chtít zlo druhého". Naštěstí nedaleko je Břevnovský klášter, kde se řídí křesťanskou ideou "Chtít dobro druhého", která je ale tak trochu v rozporu se současnou nosnou ideou naší země "Chtít peníze druhého". Přivítání ze strany domácích bylo velmi milé a přátelské. Hráči byli motivováni k lepším výkonům tím, že prvnímu prohranému byla slíbena pěkná cena útěchy.
  Nyní k jednotlivým partiím. Jedná se spíše o mé pocity než objektivní hodnocení. Plně jsem se věnoval své partie a ostatní jsem moc nestíhal.
  Na první desce Vitalij Koziak rozehrál černými slovanskou. Viděl jsem pozici kolem 15.tahu a pozice byla nejasná a plná dynamiky - to je pr o Vitalije typické. Nakonec remíza.
   Na druhé šachovnici měl Eda Meduna mladého soupeře, který se v poslední době dost zlepšuje. Hrálo se benoni. Eda měl dobrý den a soupeře svojí promyšlenou a pozičně zdůvodněnou hrou přehrál. Viděl jsem konec analýzy. Myslím, že Edův soupeř si z partie odnesl velké ponaučení.
   Na 3.šachovnici hrál Karlen Mkhitaryan. Karlen je výborný šachista, ale 3.deska je na něho moc silná. Partii Karlen ukazoval. Nepovedlo se mu zahájení a průběh partie byl na jednu branku.
   Na 4.desce dominoval Pepa Juřek. Soupeře strategicky přehrál a na konci přidal potřebnou taktickou přesnost.
   Partii Jardy Fialy na 5.desce rozhodnul již vzpomínaný mobil. Jardovu partii jsme týmově analyzovali. V době zazvonění mobilu se partie začala pomalu otáčet v Jardův prospěch.
   Škoda partie na 6.desce. Zdeněk Urban získal ze zahájení krásnou pozici. Viděl pokračování vedoucí k výhodě, chtěl ale víc a jak to často bývá, nezbylo mu nic.
   Já jsem na 7.desce měl ve střední hře malinkou výhodu, ale ta se pomalu rozplynula. Těsně před koncem časové tísně mi soupeř nabídnul remítu, kterou jsem vzhledem ke stavu zápasu odmítnul, ale hned jsem udělal chybu ztrácející pěšce. Pro změnu jsem nabídnul remízu já a soupeř ji naštěstí přijal. Moje pozice byla na hranici prohry.
  Suma sumárum asi zasloužená remíza. Mohli jsem vyhrát ale i prohrát.
  Následovalo tradiční posezení v restauraci. Praha je "výborná" tím, že jsou všude parkovací zóny a nedá se nikde zaparkovat - ani za peníze a ani v neděli.
  Cestu domů jsem si zpestřil řízením. Deprimující byla asi 30 km kolona popojíždějících aut v protisměru. Během jízdy musel náš kapitán, který na dálnici jezdí skoro stále v levém pruhu, spolknout další potupu - předjel nás autobus. Nakonec jsme šťastně dorazili do Jičína - a to je hlavní.
  Příští zápas 30.10.2011 se můžeme těšit na šachový svátek - JOLY Lysá nad Labem B, která ma sestavě mimo jiné velmistry Štočka, Orala a Jansu. Doufejme, že se podaří dát dohromady odpovídající sestavu. Všechny příznivce šachu zveme - přijďte se podívat. Tolik velmistrů pohromadě v Jičíně jen tak neuvidíte.

  JN

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama