JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[04.10.-19.10]   Krajský přebor šachových družstev – Královéhradecký kraj, 1. kolo 2.10.2011
Šachklub AD Jičín C – ŠK Polymar Lípa B 3 : 5

Reportáž Jendy Kohouta


Šachklub AD Jičín C     3:5       ŠK Polymar Lípa B        
Novotný Lubomír      0-1 Vařejčko Josef
Buchar Petr  0,5-0,5 Fiedler Bedřich
Štolc Martin     0-1 Hájek Jiří
Rychna Lukáš     1-0 Novák Luděk
Krňávek Michal     0-1 Němec Otakar
Vaňková Marcela  0,5-0,5 Mareš Ilja
Luks Martin     1-0 Splítek Luboš
Flora Tomáš     0-1 Tsapanidis Vasilis


  V prvním kole přivítal nováček soutěže ŠK AD Jičín C velmi nebezpečného soupeře – ŠK Lípu B. Rezerva  Lípy byla oproti minulým létům, kdy se často pohybovala v pásmu sestupu, posílena ligovými hráči ze Zaječic, Vařejčkem a Hájkem, kteří hostují, a také Bedřich Fiedler patří svou výkonností do kádru A družstva. Hosté přijeli v prakticky nejsilnější sestavě, naopak jičínským chyběli ze základní sestavy Mkhitaryan, Šnorek, Zákoucká a Tichý. Přes toto oslabení byl ale zápas velmi vyrovnaný a napínavý. Krátká remíza na 6. desce ještě nic neznamenala, pak ale šla Lípa do trháku, když během 1 hodiny dali její borci svým soupeřům mat (!!!) na 3. a 8. šachovnici. Po boji pak skončila partie na 2. desce remízou. Jičínští však bojovali a v další hodině výhrami na 4. a 7. desce srovnali skóre. Závěr ale přece jen patřil hostům, kteří výhrami na 1. a 5. desce uzavřeli utkání.
  K jednotlivým partiím: 1. deska: Luboš se nezalekl silného soupeře (2230 ELO), v zahájení ho v sicilské hře dokonale přehrál a výsledkem byl silný útok a navíc dva pěšci. Tady jsme si řekli, že už není co řešit a překvapivý bod bude náš. V časové tísni se ale Luboš nepochopitelně stáhnul, dovolil zkušenému soupeři nebezpečný protiútok, který přinesl nejen vyrovnání, ale i materiál a následně výhru. To byla velká škoda.
  2. deska: Petr Buchar nepřekvapil soupeře, hrál opět svojí holandskou. Béďa tlačil, Petr držel a když Bedřich trochu přepnul strunu, neměl již nárok partii vyhrát a sám nabídnul remízu. Na úvod sezony oboustranně kvalitní partie.
  3. deska: Fiasko Jičína. Martin věděl, že Jirka Hájek hraje CaroKann a tak si připravil nezvyklé 2. f4. Zkušený soupeř se ale nenechal vyvést z míry a po brzké výměně dam se mu výtečně rozehrály černé figury. Náhle nebylo kam skočit a když ještě Martin nestačil uklidit krále do rochády, skončila krátká partie nečekaným matem !
  4. deska: Vyrovnaná partie a nakonec štěstí pro Jičín. Lukáš Rychna hrál proti Luďkovi Novákovi svou oblíbenou Budapest. Soupeři se přetahovali a Luděk nabízel remis, kterou měl Lukáš zakázanou. Partie pak přešla do rovné koncovky, kde měl Lukáš jezdce a Luděk střelce. V dalším průběhu se lehké figury vyměnily a hrála se pěšcovka, kterou měl chvíli Luděk vyhranou, ale zatáhnul špatným pěšcem a místo výhry byla prohra.
   5. deska: Michal Krňávek se svědomitě připravoval na grünfeldovku v podání Oty Němce. Zvolil málo obehranou variantu a vytvořil si pevné postavení s dlouhou rochádou, kde měl více prostoru a předpoklad útoku na krátkou rochádu černých figur. Postupně se ale hra vyrovnala a když začal hrát Michal násilně na výhru, převzal iniciativu Ota. Trpělivou a přesnou hrou získal materiální převahu, kterou v úporném boji uplatnil k výhře.
  6. deska: Zde se soupeři vůbec nenadřeli, neboť partie trvala jen 5 (!) tahů a skončila dříve než rozhodčí dopsal zápis. Hrála se francouzská a remis byla zaznamenána v nejasném postavení.
  7. deska: Zde se hrála sicilská a Martin Luks, který nastoupil za Jičín snad opět po 4 letech, zvolil na soupeřova Najdorfa méně obvyklý ústup jezdcem – na f5. Luboš Splítek získal mohutné pěšcové centrum a když ještě znemožnil Martinovi krátkou rochádu, zdálo se, že stojí značně lépe. Martin ale přešel do koncovky, kde se mu výborně rozehrála dvojice střelců, získal pěšce a v koncovce střelce proti jezdci nakonec chytil nešťastného koníka. Martin odvedl velmi pěkný výkon.
  8. deska: V anglické hře postavil Tomáš proti Vasilisovi pevné, ale stísněné postavení. Bílý se postupně dostal k silnému útoku a získal kombinací figuru za dva pěšce. Tomášovi se ale rozehrály figury, nicméně optimistickým výpadem si silně oslabil kryt před králem. Když se zdálo, že se přece jen dostal z potíží, přehlédl jednotahový mat dámou na poslední řadě. I když hrál Vasilis partii pěkně, přece jen mu nakonec spadlo vítězství doslova do klína.
  V hezkém zápase byli nakonec hosté šťastnější, ale asi vyhráli zaslouženě. ( Další výsledky: Broumov – Hronov 5:3, Sokol Hradec Králové – Tj Náchod 1,5:6,5 Lípa A – Dvůr Králové 5:3, Slavia Hradec Králové C – Třebechovice 3:5, Rychnov n. Kněžnou B – Jaroměř 2,5:5,5)

  J. Kohout

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama