JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[10.08-16.11]  Ještě k zápasům družstev v Pardubicích - reportáž a diagramy Jardy Novotného

  Ve dnech 14.-17.7.2011 jsem vyrazili do města perníku na tradiční turnaj 4 členných družstev, který se hrál v rámci pořádaného OPENU. Účast na tomto turnaji se stala dobrou tradicí a mohu ji každému doporučit. Během 4 dnů (z toho 2 dny dovolené) si člověk zahraje 7 partíí. Při partiích jde hlavně o radost ze šachu. Jedná se také o společenskou událost. Člověk se potká s řadou známých, které už dávno neviděl. Případné neúspěchy nebolí tolik jako v soutěži družstev během sezóny.
  Ohledně naší účasti bylo dost dlouho nejasno. Na 2 týmy byl přebytek lidí. Na 3 týmy nedostatek. Nakonec se ale podařilo dát dohromady 3 mančafty. Hráči se různě střídali - přijížděli a odjížděli - totální dynamika. Až na vyjímky ale měl vždy kdo hrát. Tragikomická situace nastala v 1.kole. Igor Indrák, který měl sehrát pouze 1.kolo, přijel na partii včas, ale nikomu ze spoluhráčů o tom nedal vědět a ještě dlouho po zahájení partie si v klidu pokuřoval před ČEZ arénou, kde se hrálo. Jeho spoluhráči měli od rozhodčího informaci, že v případě nenastoupení 1.šachovnice budou zkontumovány i ostatní desky a proto se rozhodli hrát ve třech. Igor se po příchodu k partii docela divil, ale už se nedalo nic dělat.
  Celkem hrálo 111 týmů. Áčko skončilo na 4 místě, Béčko na 25.místě a Céčko na 74.místě. Áčko složené z "profesionálů" potvrdilo svůj vysoký standard. Největším překvapením pro mě byla hra Pepy Juřka, kterému se v uplynulé sezóně v lize nedařilo, ale v Pardubicích potvrdil, že je výborným šachistou. Na hře Leona Vološina a Vitalije Koziaka byla malinko znát únava z turnaje v Náchodě. Všichni včetně Edy Meduny podali spolehlivý výkon. O tom mimo jiné svědčí to, že neprohráli ani jednu partii.
  V Béčku jsme měli silného lídra GM Jirku Lechtynského, který spolehlivě hájil první desku. Je škoda, že na poslední 2 kola, která nejvíce rozhodují o pořadí, nenastoupil. Jarda Fiala, Zdeněk Urban, já i Martin Štolc jsme hráli se střídavými úspěchy a zhruba jsme hráli silou odpovídající našemu ELO.
  Céčko hrálo v setavě Milan Šnorek, Luboš Novotný, Adéla Zákoucká, Lukáš Rychna a Marcela Vaňková. Viděl jsem několik velice slibných partií, které se nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce. Asi chyběly zkušenosti nebo se projevila únava - těžko říci. Právě tím jsou ale šachy zajímavé.
  Večer po náročném dnu následovalo společné posezení. Mohu doporučit restauraci St. Patrick. Tak výborné jídlo a velké porce jsem ještě nezažil. Detaily je možné vidět ve Fotoreportáži 3 na našem webu.
  Když Bůh dá, tak příští rok opět na viděnou v Pardubicích.
  JN


   Diagramy Jardy Novotného
  Řešení se zobrazí po zvýraznění prostoru mezi lomítky (podržet levé tlač. myši a přejet po vyznačené plošce mezi lomítky).

Chtěl bych se se čtenáři webu podělit o několik šachových zážitků z turnaje 4.členných družstev v Pardubicích. Dlouho jsem nevěděl, zda budu moci jet, ale o to více jsem si turnaj užil. Ze svojí hry jsem měl dobrý pocit. Všechny partie se hrály do vyčerpání všech možností a provázela je řada poučných momentů.

---DIAGRAM 1---

          

Pozice z partie Novotný - Michálek (Kolín) po 40.tahu černého. Názorná ukázka, jak tenká je hranice mezi úspěchem a neúspěchem. Partii jsme oba hráli relativně dobře. Postupně se mi podařilo soupeře přehrát. Závěr partie je ale stěží uvěřitelný. V pozici diagramu jsem viděl správné 41.Sb3 Kf8 42.Vd8 Ke7 a už jsem neviděl 43.Vd7+. Proto jsem se rozhodnul pro lepší 41.Ke3?? Neviděl jsem soupeřovu jednoduchou odpověď 41...Ve1+ Pěšce c3 nelze zastavit - bylo slušné se vzdát, ale ze zoufalství jsem zkusil 42.Kd4 c2 43.e6. Zde soupeř, zvyklý z ligy na půlhodinový přídavek po 40.tahu, přemýšlel, zda mě dorazí tahem fxe6 nebo c1D a překročil čas.

---DIAGRAM 2---

          

Pozice z partie Varitski (Dněpr) - Novotný po 17.tahu černého. Tuto partii jsem sehrál hodně naivně. V předběžných propočtech jsem myslel, že bílý musí uhnout věží, ale "vítr" od Dněpru byl hodně silný. Úkol pro čtenáře: Najděte "vítr" od Dněpru.
  Řešení: //18.f6! s ideou 18...Sxf1 19.Sxh7+ Kxh7 20.Dh5+ Kg8 21.Dg5 g6 22.Dh6 Partie pokačovala 18.f6 Dc5 19.Vf5 Dd6 20.Dg4 g6 21.Sf4 De6 22.Dg5 a už jsem si nenechal ukázat efektní 22.Dg5 Kh8 23.Dh6 Vg8 24.Dxh7+ Kxh7 25.Vh5. Vždy jsem si myslel, že podobné maty se vytvářejí uměle do učebnic pro děti a reálně nemohou nastat. \\---DIAGRAM 3---

          

Pozice z partie Novotný - Fuchs (SpVgg Ebersbach ISa) po 20.tahu černého. Jeden z kibiců se mě zeptal, proč jsem nezahrál 21.Jxb7 Vxb7 22.Sa6 Vbc7 23.Sxc8 Vxc8 24.Vxc6. Odpověď je jednoduchá - nenapadlo mě to. Úkol pro čtenáře: Je pokračování bíleho opravdu tak silné?
  Řešení: //čený má nepříjemnou obranu 21.Jxb7 Vxb7 22.Sa6 Jb8! \\---DIAGRAM 4---

          

Pozice z partie Novotný - Fuchs (SpVgg Ebersbach ISa) po 22.tahu černého. Zde soupeř nevědomky zesílil návnadu a oběti na b7 jsem už neodolal. Varianta 23.Jxb7 Vxb7 24.Sxa6 Vbc7 25.Sxc8 Vxc8 26.Vxc6 je více než přesvědčivá. Soupeř to viděl také a odpověděl 23. ... Jb8. Úkol pro čtenáře: Jak se má černý bránit po oběti na b7?
   Řešení: //23.Jxb7 Vxb7 24.Sxa6 Jb6! 25.Sxb7 Dxb7 s dalším Jc4 a pozice zdaleka není jasná \\---DIAGRAM 5---

          

Pozice z partie Novotný - Fuchs (SpVgg Ebersbach ISa) po 28.tahu černého. Posledním tahem Se7 udělal černý hrubou chybu. Úkol pro čtenáře: Tah bílého.
   Řešení: // 29.Jxc6 s ideou Dxd5+ a dobrat figuru na c6 \\DIAGRAM 6

          

Pozice z partie Crha (Mladá Boleslav) - Novotný po 21.tahu černého. Partie skončila remízou po 22.Vh1 Vg4 (s ideou Sh4) 23.Ve1 Vh4 (23. ... Sh4 24.Ve4) 24.Vh1. Soupeř mi po partii ukázal nadějnou možnost 22.Vh1 Vg4 23.Ve1 Vc8! s ideou 24.Ve4 Vc4. V analýze bylo objeveno 22.Vh1 Vg4 23.Ve1 Vc8 24.b3 Sg5! s ideou 25.Ve4 Vxg3 Úkol pro čtenáře: Vzhledem k uvedeným variantám jsme po partii konstatovali, že v pozici diagramu stojí černý lépe. Co poradíte bílému v této ošemetné situaci?
   Řešení: // všemocný computer ukazuje 22.Vxd5! exd5 23.Jf5 a problémy může mít pouze černý \\---DIAGRAM 7---

          

Pozice z partie Dmitrenko (Donbass) - Novotný po 8.tahu bílého. Spočítal jsem, že nemohu hrát 8...Jxc3 kvůli nepříjemnému mezitahu 9.Jg5 s hrozbou matu na h7 a napadením střelce b7. Např. 9...Je4 10.Sxe4! a hrozby bílého trvají. Proto jsem zahrál 8. ... f5 a celou partii jsem trpěl v horší pozici. Nakonec jsem ale pozici ubránil a dosáhnul jednoho ze svých největších výsledkových úspěchů. Úkol pro čtenáře: Může černý hrát 8...Jxc3?
   Řešení: //Soupeř mi po partii ukázal 8...Jxc3 9.Jg5 Sxg5 10.Sxb7 Jxe2+ 11.Vxe2 Jc6! 12.Sxa8 Jd4 černý dá také vidli a je v pohodě \\---DIAGRAM 8---

          

Pozice z partie Novotný - Pavlíček (Loko Praha) po 34.tahu černého. Partie z posledního kola, kterou jsem nedokázal vyhrát. Hlavním principem vyhrávání podobných pozic se stabilní výhodou je 1) nedovolit soupeři protihru (profylaktické myšlení - co chce hrát soupeř? - zabránit tomu) 2) maximálně nachystat akci (vylepšit svoje figury, zpasivnit soupeřovy figury, ...) 3) udeřit Konkrétně v této pozici je možno za "akci" považovat sebrání pěšce d4 se zachováním všech výhod bílé pozice. V partii jsem zahrál 35.Sb4 s ideou Kc5 a sebrat pěšce d4 a vůbec jsem neuvažoval o soupeřově protihře 35. ... f5!, po které se už partie pravděpodobně nedá vyhrát Úkol pro čtenáře: Jak má bílý správně realizovat výhodu?
   Řešení: //35.g4! podle bodu 1) nedovolit soupeři protihru f5. Po tahu 35.g4 černý těžko přežije \\


JN

  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama