JIČÍNSKÝ ŠACH

  Online přenosy
  
  Šachové weby
  Šachový svaz ČR
  KHŠS
  nss
  63+1
  Czechtour
  Chess-results
  FIDE
  FIDE ratings
  Výpočet ratingu
  České ELO
  1.,2. liga
  Rozpis 1.,2.ligy
  Kalendář turnajů
  Kalendář akcí pořádaných
  ŠK AD Jičín
  Kalendář turnajů - KHŠS
  Šachové ligy

[16.05-11.30    Víchová 2011 – turnaj v bleskovém šachu na diktát

    Šachový oddíl Tj Sokol Víchová n. Jiz. Pořádá tradičně 8.5. krásný turnaj v bleskovém šachu na diktát, raritu, která již nemá jinde obdoby. Také v letošním roce se na startu sešlo celkem 23 účastníků, ze 7 oddílů. Dle ELO-ratingu byla hlavními favority trojice – Milan Bláha z Lomnice n. Pop., Pavel Lipták z Jilemnice a Adéla Zákoucká ze Semil, hájící barvy ŠK AD Jičína. Turnaj nakonec vyhrál se štěstím někdo úplně jiný, ale takové šachy jsou.
  
  Pořadí:

   1. Jan Kohout ŠK AD Jičín 20
   2. Adéla Zákoucká ŠK AD Jičín 20
   3. Milan Bláha Tj Lomnice n.P. 20
   4. Pavel Lipták ŠK Jilemnice 18,5
   5. Jan Patočka Tj Semily 17,5
   6. Václav Volman st. Tj Lomnice 17
   7. Zdeněk Hollmann Sp. Rokytnice n. Jiz. 17
   8. Martin Petrlík Tj Semily 16
   9. Rudolf Hackel Tj Víchová n. Jiz. 15
   10. Zdeněk Mikule st. Tj Lomnice n.P. 14,5
   11. Jaroslav Sládek ŠK AD Jičín 14
   12. Ladislav Vancl ŠK Jilemnice 12
   13. Otto Zákoucký Tj Semily 11,5
   14. Jan Nosek Tj Lomnice n.Pop. 11
   15. Luděk Šindelář Tj Víchová n. Jiz. 10,5
  atd.

   Jaké jsou dojmy překvapivého vítěze? Nutno podotknout, že si již nepamatuji, kdy jsem naposledy nějaký turnaj vyhrál, však zpočátku to také na vítězství nevypadalo. Začátek se sice vydařil, i když remíza s Honzíkem Patočkou ve druhém kole patřila do kategorie šťastných. Pak ale přišla řada dalších 9 bodů, takže po 11 kolech jsem byl spokojený s 10,5 bodovým ziskem na třetím místě. Bez ztráty totiž váleli jak Milan Bláha, tak i Pavel Lipták. Adélka trochu ztratila prohrami s Bláhou a i se mnou, když v divoké partii odmítla remízu a nakonec nešťastně prohrála koncovku. Ve 12. kole jsem narazil na Pavla Liptáka, kterého jsem chtěl porazit a dostat se dopředu. V napínavé sicilce jsem obětoval kvalitu a získal jsem nebezpečný útok.Pavel ale vtipně vynutil výměny, získal ještě jednu kvalitu a zavěsil 12. výhru. To jsem si říkal, že 3. místo by bylo úspěchem. Navíc jsem nezvládl ve 14. kole další partii, zazmatkoval jsem v partii s veteránem Zdeňkem Mikulem.Místo abych šel do pohodlné koncovky s pěšcem více, partii jsem zostřil a dostal jsem hezky nařezáno. To se ale už na mně začala pěkně tlačit Adélka, Vašek Volman, Honza Patočka a po obědě bezchybný Zdeněk Hollmann. Bylo mi jasné, že teď již nesmím ztrácet nic.
  Vepředu si po 15 kolech s plným bodovým ziskem lebedil Milan Bláha, Pavel Lipták, ale začal také překvapivě ztrácet,( i když třeba ještě se štěstím porazil v remízovce Ottu Zákouckého ) a skupinka stíhacích „chrtů“ se začala nebezpečně přibližovat. Turnaj pokračoval. Já jsem již neztrácel, naopak překvapivě prohrál Milan Bláha s Vaškem Volmanem a Adélka porazila ambiciozního Pavla Liptáka. Přiblížil se závěr turnaje. Celkovým pořadím překvapivě zamíchal nejstarší účastník turnaje, jičínský Jarda Sládek. 4 kola před koncem senzačně odremízoval dosud vedoucího Milana Bláhu, zatímco já jsem v miniaturce porazil Václava Volmana a odrazil tak jeho útok na medailové pozice. Naopak dopředu se dotáhla finišující Adélka Zákoucká, trochu zaostával Pavel Lipták. Drama vyvrcholilo v poslední fázi turnaje. Již na začátku turnaje bylo dáno, že každý účastník dostává zdarma bod, když má volný los (23 účastníků na 23 kol). Snad čtyři kola před koncem jsem narazil na lídra- Milana Bláhu a spočítal jsem si, že ho stějně nepředhoním, ale v případě remízy mám velkou šanci skončit druhý- no paráda. Milan ale nechtěl s bílými figurami o nějaké remíze ani slyšet. Hrála se zavřená sicilka, Milan nějak nezvládl střední hru a v rychlosti přehlédl ztrátu dámy. Rázem vše vypadalo jinak. Já měl v předposledním kole našeho doktora Sládka, kterého dost běžně porážím a v  posledním kole volný los, tedy bod. Takže jasná matematika: Porazit Jardu Sládka, pak dostanu bod navíc a při 20.5 bodech mě může Milan Bláha již jen dohnat, ale rozhodne vzájemná partie, kterou jsem ovšem vyhrál. Vítězství mi pak nemůže uniknout. Jarda Sládek se však ukázal jako nekompromisní bojovník. Ztratil sice pěšce, ale v koncovce nestejných střelců a věží si stále udržoval aktivitu a po výměně věží zůstala na desce čistá remíza. Bylo jasné, že Milan nakonec turnaj přece jen vyhraje, v posledním kole hrál s mladým Martinem Petrlíkem a byl jasným favoritem. V Rétiho hře získal také brzy černými pěšce a zdálo se jen otázkou času, kdy partii završí vítězstvím. Pokračoval ale trochu povrchně a Martin ve vzniklé jezdcovce nejen srovnal materiál, ale dokonce získal pěšce. Milanovi nakonec nezbylo než pokaženou partii zremizovat. Skončil tak stejně jako já na 20 bodech a aby to bylo napínavější, tak na 20 bodovou hranici se dotáhla také Adélka Zákoucká. Při rovnosti bodů měla rozhodovat vzájemná partie, ale pořadatel Josef Mašek rozhodl, že při rovnosti bodů více hráčů rozhodne Sonenborn-systém. Počítalo se tedy pomocné hodnocení a to rozhodlo o mém vítězství a nakonec i o překvapivé stříbrné příčce pro sympatickou Adélku. Ve skutečnosti ale měli být vítězem všichni dvacetibodoví.

    J. Kohout, ŠK AD Jičín
  Naši sponzoři
AD auditoři a daňoví poradci, a.s.
Trachea
Trachea

Královéhradecký kraj


  WWW - novinky
  Bez studia není genia
  Lehčí taktika
  Strmilovské sbírky taktiky
  Propočet - trénink na nss
  Nalimov - tablebases
  TWIC
  Herní servery
  Playchess
  ICC
  ChessCube
  Kurnik
  Ke stažení
  Rybka 2.3
  Firebird 1.2
  Chessbase light 2009
  Stockfish 1.9
  Připravujeme
  Diskusní fórum
  Propozice dalších akcí
  
  Zajímavé partie
  K řešení

  Reklama